Siirry sisältöön

Verkkovalmennuksesta vertaistukea eläkkeelle siirtymiseen

Korona on vaikuttanut Elämäni eläkevuodet -hankkeen toimintaan erityisesti kokoontumisrajoitusten vuoksi. Kasvokkaisten ryhmien järjestäminen oli poissuljettua.

Pähkäilimme pitkään, miten voisimme toteuttaa valmennusryhmiä ja miten koulutetut vapaaehtoiset voisivat olla aktiivisesti mukana poikkeusaikanakin. Päädyimme keväällä järjestämään ihka ensimmäisen Elämäni eläkevuodet -verkkovalmennuksen, joka päättyi viime viikolla iloisiin jäähyväisiin ja toiveeseen jälleennäkemisestä.

Kahdeksan osallistujan ryhmä kokoontui neljän viikon aikana kahdeksan kertaa verkon välityksellä uuden elämänvaiheen sekä liikkumisen ja mielen hyvinvoinnin teemojen ääreen keskustelemaan. Ikäinstituutin työntekijöiden Tarun ja Sainin lisäksi mukana ryhmää ohjaamassa olivat koulutetut vertaisvalmentajamme Erkki Hepoaho Karkkilasta ja Satu Suihkonen Tampereelta.

Omannäköistä eläkeläisyyttä

Ensimmäinen Elämäni eläkevuodet -verkkovalmennus oli kaikin puolin opettavainen matka. Keskustelua ryhmässä riitti ja kaksituntinen vierähti aina kuin siivillä. Toisten kokemusten kuuleminen antoi uusia näkökulmia omaankin elämään. Ryhmän osallistujat olivat hiljattain siirtyneet eläkkeelle tai pian eläköitymässä. Uusi elämänvaihe ja siihen sopeutuminen herätti keskustelua. Eläkeläisen identiteetin rakentaminen oli osalle haasteellista, sillä työ oli ollut valtavan merkityksellistä ja suuri osa elämää. Töihin palaaminenkin vilahti keskusteluissa, mutta pääosin merkityksellisyyttä elämään haluttiin etsiä muilta elämän osa-alueilta, kuten harrastuksista, sosiaalisista suhteista ja vapaaehtoistoiminnasta.

Vaikka kaikkia ryhmäläisiä yhdisti joko eläkeläisyys tai pian eläkkeelle siirtyminen, erilaiset elämäntilanteet ja -tyylit nousivat esille: osa eli yksin, osa puolison kanssa yhdessä, osa eri osoitteissa, joillakin oli lapsia, toisilla ei.  Yksi nautti marjastuksesta, toinen brunsseista, kolmas shoppailusta. Monenlaisia tarinoita ja kokemuksia mahtui yhteen ryhmään. Oivalsimme, että erilaiset elämäntilanteet ja -tyylit saisivat näkyä enemmän julkisessa keskustelussa, jotta erilaiset eläkeläiset löytäisivät samastumispintaa ja vertaistukea.

Erilaisista taustoista ja tilanteista huolimatta ryhmään syntyi avoin ja lämmin ilmapiiri. Vertaistuki ja yhteiset keskustelut saivat kovasti kiitosta ja ne olivat monelle ryhmän paras anti. Ryhmäläiset toivoivat myös jatkoa tapaamisille. Tällä hetkellä he pitävät yhteyttä oman Whatsapp-ryhmän kautta ja koko ryhmän yhteinen tapaaminen on sovittu syksylle.

Vertaisvalmentajana verkkovalmennuksessa

Vapaaehtoiset vertaisvalmentajamme Satu ja Erkki ovat olleet tärkeä osa verkkovalmennustamme. Olimme todella ilahtuneita, että he rohkenivat lähteä mukaan kanssamme ohjaamaan ensimmäistä verkkoryhmää. Olemme saaneet yhdessä heidän kanssaan suunnitella ja toteuttaa verkkotapaamiset. Yhteinen matkamme on ollut antoisa.

”Minulle oli suuri kokemus olla mukana vieraiden ihmisten kanssa kuulemassa heidän kokemuksiaan. Oli hienoa olla mukana kokemassa suuria ajatuksia ja elämyksiä vertaisvalmentajana”, Erkki kertoo.

Ehkä suurin oivalluksemme on ollut se, kuinka hyvin ryhmäytyminen ja toisten kohtaaminen onnistuu verkossakin.

”Moni voi ajatella, ettei kohtaaminen toteudu verkossa. Näin minäkin olen joskus luullut, mutta oma kokemus on osoittanut luulon vääräksi: Kohtaaminen on mahdollista ja todellista. Kohtaaminen on toki erilaista verrattuna lähitapaamisiin, mutta erittäin antoisaa ja opettavaista myös ohjaajalle. ” kuvailee Satu.

Vapaaehtoisen näkökulmasta Satu nostaa esiin sen, kuinka tärkeää on vapaaehtoisena tulla kuulluksi ja kokea olevansa arvostettu:

”Minusta oli aivan mahtavaa, että Taru ja Saini rakensivat rungon, huomioivat meidän toiveitamme ja miltä kuulostaisi, jos tehdään näin. Tuli tunne, että meidät vapaaehtoiset huomioidaan ja meistä pidetään huolta. Jos mulla oli selkeästi joku näkemys, että haluan puhua juuri tuosta, se onnistui. Tykkäsin siitä, että sai tehdä omannäköisesti.”

Molemmat suosittelevat lämpimästi vanhoja ja uusia vapaaehtoisia lähtemään rohkeasti mukaan ohjaamaan Elämäni eläkevuodet -valmennusryhmää verkossa.

Lopuksi haluamme kiittää kaikkia Elämäni eläkevuodet -verkkovalmennukseen osallistuneita. Erityiskiitos Satulle ja Erkille sitoutumisestanne ja kaikesta, mitä olette tehneet juuri eläkkeelle jääneiden hyvinvoinnin edistämiseksi.

Kiinnostaako vapaaehtoistoiminta Elämäni eläkevuodet -valmennuksessa tai verkkovalmennukseen osallistuminen? Lue lisää:  https://www.ikainstituutti.fi/elakevalmennus/ajankohtaista/