Alueellinen toiminta ja aluekehittäjät

Senioritanssitoimintaa järjestävät monet eri tahot. Järjestäjätahoina voivat olla:

  • Senioritanssin paikallisyhdistykset
  • Eläkeläisyhdistykset
  • Työväen- ja kansalaisopistot
  • Kunnan liikuntatoimi
  • Kansanterveysjärjestöt
  • Sosiaali- ja terveystoimi (mm. palvelutalot – ja keskukset)
  • Urheiluseura tai muu järjestö
  • Finlands Seniordansförbund rf (pääasiassa ruotsin kielellä)
  • Muut tahot (mm. seurakunta, yksityiset laitokset, urheiluopistot)

Viikoittaisista senioritanssitilaisuuksista voi tiedustella oman kunnan liikuntatoimesta.

Ohjaajina voivat toimia joko liikunnan ja kuntoutuksen ammattilaiset tai koulutuksen käyneet vertais- tai harrastajaohjaajat.

Aluekehittäjät

Senioritanssin aluekehittäjät ovat vapaaehtoisten ja osin ammatillisesti toimivien senioritanssiharrastajien verkosto. Suurin osa aluekehittäjistä on senioritanssikouluttajia. Paikalliselta aluekehittäjältä voit tiedustella paikkakunnallasi toimivista senioritanssiryhmistä.

Aluekehittäjät toimivat:

  • Yhdyshenkilöinä aluetoiminnan kehittämisessä
  • Tiedon jakajina paikallisista koulutuksista
  • Alueellisten tilaisuuksien järjestäjinä yhteistyössä eri tahojen kanssa
  • Paikallisten tarpeiden esiintuojina liittoon
  • Joukkojen kokoajina valtakunnallisiin tapahtumiin

Tervetuloa aluekehittäjien rinkiin!

Ota yhteys:

Elina Vuorjoki-Andersson
Puh 09 6122 1623 (työ), 040 743 8465
elina.vuorjoki-andersson@ikainstituutti.fi

Puheenjohtaja Ulla Salminen
Puh 044 241 0328, varmimmin ma – pe klo 10 – 14
puheenjohtaja@senioritanssi.fi

Senioritanssin aluekehittäjien yhteystiedot:

Uusimaa

Pääkaupunkiseutu: Terttu Nukari 050 572 0936 terttu.nukari@welho.com
Pääkaupunkiseutu: Laura Cedras 045 187 1233 cedrasoy@gmail.com

Keski-Uusimaa: Pirkko Matvejeff 040 571 9281 pirkkomatvejeff@gmail.com
Keski-Uusimaa: Ritva Taipalkoski 040 730 2698 riva.taipalkoski@gmail.com

Etelä- ja Länsi-Uusimaa: Katri Sjösten 040 705 2153 katri.sjosten@pp.inet.fi

Varsinais-Suomi

Anja Söderman 050 511 9570 akristiina.soderman@hotmail.fi
Arjariitta Vuorinen 050 537 1713 arjariitta.vuorinen@gmail.com

Satakunta

Maija Laakso 0400 300 226 maija.helena.laakso@gmail.com
Marja-Liisa Mäki 040 568 0680 marja-liisa.maki@metalsin-sairauskassa.fi

Pirkanmaa

Tampere: Minna Niemelä 050 345 1071 minna.niemela@tampere.fi
Liisa Tamminen 050 345 1073 liisa.tamminen@tampere.fi
Aune Koskela 0500 857 867 aune.koskela@tanssipartner.fi
Nokia: Marjatta Rautalin 040 537 2244 marjatta.rautalin@pp.inet.fi

Päijät-Häme

Pirkko Väisänen 050 494 5625 pirkkomvaisanen@gmail.com
Raila Nieminen 050 3539 299 hayaklause@hotmail.com
Mirja Lehtonen 050 5464 123 mirja-hannele@suomi24.fi
Leila Kuutti-Pelkonen 040 413 3492 leila.kuutti@gmail.com
Anni-Sirkku Askola-Piispanen 040 828 4774 anni-sirkku.askola@hotmail.fi

Kymenlaakso

Tuula Tolvanen 050 537 2967 tuula_tolvanen@hotmail.com

Keski-Suomi

Sirkku Hiljanen-Coutts 040 550 7305 sirkku.hiljanen-coutts@jkl.fi

Etelä-Savo

Anja Friari 040 717 1782 anja.friari@gmail.com
Anni-Sirkku Askola 040 828 4774 anni-sirkku.askola@hotmail.fi
Lea Larjovaara 050 529 4429 lea.larjovaara@gmail.com

Etelä-Karjala

Maritta Haverila 0400 907 260 marittahaverila@hotmail.com
Sakari Haverila 040 773 7037 sakarihaverila@hotmail.com
Sirkka Vento 050 342 6718

Pohjois-Savo

Helmi Jurvanen 040 093 7705 heikki.jurvanen@gmail.com
Kaarina Pekonen 050 523 758 kaarina.pekonen@luukku.com
Eeva Komulainen 040 779 4054 eve.kom@suomi24.fi
Päivi Ryhänen 044 280 4345 paivi.ryhanen@suomi24.fi (Ylä-Savo)
Sirje Huuskonen 040 523 2171 sirje.huuskonen@gmail.com (Sisä-Savo)

Pohjois-Karjala

Virpi Siivola 050 320 6146 virpi.siivola@saunalahti.fi
Viljo Soikkeli 040 567 5650 viljo.soikkeli@elisanet.fi

Kainuu

Erkki Kemppainen 044 206 3013 erkkikem@gmail.com
Liisa Paavola 040 730 1124 liisa.paavola@kamk.fi

Koillismaa

Arto Veteläinen 040 745 7779 vetalainen.arto@gmail.com
Erja Paakkari 040 5932 154 erja.paakkari@gmail.com

Etelä-Pohjanmaa

Gun Svenlin 045 342 0064 gun.svenlin@gmail.com
Laura Hakojärvi 040 516 8080 laura.hakojarvi@netti.fi
Helena Söyrinki 050 521 1859 helena.soyrinki@seinajoki.fi

Keski-Pohjanmaa

Riitta Koukkari 050 543 5367 riitta.koukkari@netti.fi
Gun Svenlin 045 342 0064 gun.svenlin@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa

Tuula Hamara 040 830 1662 tuulah45@gmail.com
Paavo Juvani 040 740 5622 paavo.juvani@gmail.com

Itä-Lappi

Tuula Klocke 0400 875 342

Länsi-Lappi

Raimo Tolonen 040 571 6218 raimotol@pp.nic.fi