Siirry sisältöön

Alueellinen toiminta ja aluekehittäjät

Senioritanssitoimintaa järjestävät monet eri tahot. Järjestäjätahoina voivat olla:

  • Senioritanssin paikallisyhdistykset
  • Eläkeläis- ja kansanterveysjärjestöt
  • Kansalais- ja työväenopistot sekä oppilaitokset
  • Kunnan liikuntatoimi
  • Sosiaali- ja terveystoimi (mm. palvelutalot – ja keskukset)
  • Urheilu- ja liikuntaseurat
  • Finlands Seniordansförbund rf (pääasiassa ruotsin kielellä)
  • Muut tahot (mm. seurakunta, yksityiset laitokset, taloyhtiöt, kyläyhdistykset)

Aluekehittäjät

Senioritanssin aluekehittäjät ovat senioritanssiharrastajien verkosto. Suurin osa aluekehittäjistä on myös senioritanssikouluttajia. Paikalliselta aluekehittäjältä voit tiedustella paikkakunnallasi toimivista senioritanssiryhmistä.

Aluekehittäjät toimivat:

  • Yhdyshenkilöinä aluetoiminnan kehittämisessä
  • Tiedon jakajina paikallisista koulutuksista
  • Alueellisten tilaisuuksien järjestäjinä yhteistyössä eri tahojen kanssa
  • Paikallisten tarpeiden esiintuojina liittoon
  • Joukkojen kokoajina valtakunnallisiin tapahtumiin

Lisätietoja

Elina Vuorjoki-Andersson
Puh 040 743 8465
elina.vuorjoki-andersson@ikainstituutti.fi

Puheenjohtaja Jaana Tapaninen
puheenjohtaja@senioritanssi.fi

Senioritanssin aluekehittäjien yhteystiedot:

Uusimaa:
Pääkaupunkiseutu: Terttu Nukari 050 572 0936 terttu.nukari@welho.com
Pääkaupunkiseutu: Laura Cedras 045 187 1233 cedrasoy@gmail.com
Keski-Uusimaa: Pirkko Matvejeff 040 571 9281 pirkkomatvejeff@gmail.com
Keski-Uusimaa: Ritva Taipalkoski 040 556 3063 ritva.taipalkoski@gmail.com

Varsinais-Suomi:
Anja Söderman 050 511 9570 akristiina.soderman@hotmail.fi
Arjariitta Vuorinen 050 537 1713 arjariitta.vuorinen@gmail.com

Satakunta:
Maija Laakso 040 030 0226 maija.helena.laakso@gmail.com
Marja-Liisa Mäki 040 568 0680 marja-liisa.maki@metalsin-sairauskassa.fi

Pirkanmaa:
Tampere: Minna Niemelä 050 345 1071 minna.niemela@tampere.fi
Liisa Tamminen 050 345 1073 liisa.tamminen@tampere.fi
Aune Koskela 050 085 7867 aune.koskela@tanssipartner.fi
Nokia: Marjatta Rautalin 040 537 2244 marjatta.rautalin@pp.inet.fi

Kanta-Häme:
Heidi Heikkilä 050 404 7186 heidi.heikkila@liikuntahallit.fi

Päijät-Häme:
Enni Lähdetluoma 044 976 9176 enni.lahdetluoma@gmail.com
Raila Nieminen 050 353 9299 hayaklause@hotmail.com

Kymenlaakso:
Tuula Tolvanen 050 537 2967 tuula_tolvanen@hotmail.com
Anneli Ahola 040 0065 8456 anneli.ahola50@gmail.com

Keski-Suomi:
Sirkku Hiljanen-Coutts 040 550 7305 sirkku.hiljanen-coutts@jyvaskyla.fi
Sirje Huuskonen, 040 523 2171, sirje.huuskonen@gmail.com
Leila Vesa, 050 327 1311, leila.vesa@hotmail.com

Pohjois-Savo:
(Sisä-Savo) Sirje Huuskonen 040 523 2171 sirje.huuskonen@gmail.com

Etelä-Savo:
Arja Laine 050 572 7348 arja.laine@tanhuvaara.fi
Birgit Penttinen 050 339 3190 penttinenbirgit@gmail.com

Etelä-Karjala:
Margit Nikkilä 040 590 4127 margnikk@gmail.com
Marja Koljonen  0400 925188 marja.k.koljonen@gmail.com

Pohjois-Karjala:
Virpi Siivola 050 320 6146 virpi.siivola@saunalahti.fi
Tuula Aikioniemi 040 104 4114 tuula.aikioniemi@lieksa.fi

Etelä-Pohjanmaa:
Gun Svenlin 045 352 0064 gun.svenlin@gmail.com
Laura Hakojärvi 040 516 8080 laura.hakojarvi@netti.fi

Keski-Pohjanmaa:
Gun Svenlin 045 352 0064 gun.svenlin@gmail.com
Riitta Koukkari 050 543 5367 riitta.e.koukkari@gmail.com

Pohjois-Pohjanmaa:
Tuula Hamara 040 830 1662 tuulah45@gmail.com
Paavo Juvani 040 740 5622 paavo.juvani@gmail.com
Erja Paakkari 040 593 2154 erja.paakkari@gmail.com
(Koillismaa) Arto Veteläinen 040 745 7779 vetelainen.arto@gmail.com

Kainuu:
Erkki Kemppainen 044 206 3013, erkkikem@gmail.com

Lappi:
Erja Paakkari 040 593 2154 erja.paakkari@gmail.com
(Länsi-Lappi) Raimo Tolonen 040 571 6218 raimotol@gmail.com