Alueellinen toiminta ja aluekehittäjät

Senioritanssitoimintaa järjestävät monet eri tahot. Järjestäjätahoina voivat olla:

  • Senioritanssin paikallisyhdistykset
  • Eläkeläisyhdistykset
  • Työväen- ja kansalaisopistot
  • Kunnan liikuntatoimi
  • Kansanterveysjärjestöt
  • Sosiaali- ja terveystoimi (mm. palvelutalot – ja keskukset)
  • Urheiluseura tai muu järjestö
  • Finlands Seniordansförbund rf (pääasiassa ruotsin kielellä)
  • Muut tahot (mm. seurakunta, yksityiset laitokset, urheiluopistot)

Viikoittaisista senioritanssitilaisuuksista voi tiedustella oman kunnan liikuntatoimesta.

Ohjaajina voivat toimia joko liikunnan ja kuntoutuksen ammattilaiset tai koulutuksen käyneet vertais- tai harrastajaohjaajat.

Aluekehittäjät

Senioritanssin aluekehittäjät ovat vapaaehtoisten ja osin ammatillisesti toimivien senioritanssiharrastajien verkosto. Suurin osa aluekehittäjistä on senioritanssikouluttajia.

Aluekehittäjät toimivat:

  • Yhdyshenkilöinä aluetoiminnan kehittämisessä
  • Tiedon jakajina paikallisista koulutuksista
  • Alueellisten tilaisuuksien järjestäjinä yhteistyössä eri tahojen kanssa
  • Paikallisten tarpeiden esiintuojina liittoon
  • Joukkojen kokoajina valtakunnallisiin tapahtumiin

Senioritanssin aluekehittäjien yhteystiedot:

Uusimaa

Pääkaupunkiseutu: Airi Airila 040 747 9840 airi.airila@gmail.com
Keski-Uusimaa: Liisa Korpela 040 582 0147 liisa.korpela@saunalahti.fi
Pirkko Väisänen 050 4945 625 pirkkomvaisanen@gmail.com
Etelä- ja Länsi-Uusimaa: Katri Sjösten 040 705 2153 katri.sjosten@pp.inet.fi
Itä-Uusimaa: Inkeri Lainila 040 726 8824 inkeri.lainila@pp.inet.fi

Varsinais-Suomi

Anja Söderman 050 511 9570 akristiina.soderman@hotmail.fi
Arjariitta Vuorinen 050 537 1713 ritta.vuorinen@suomi24.fi

Satakunta

Maija Laakso 0400 300 226 lenni.laakso@gmail.com
Marja-Liisa Mäki 040 568 0680 marja-liisa.maki@metalsin-sairauskassa.fi

Pirkanmaa

Tampere: Minna Niemelä 050 345 1071 minna.niemela@tampere.fi
Liisa Tamminen 020 716 9891 tai 050 345 1073 liisa.tamminen@tampere.fi
Aune Koskela 0500 857 867 aune.koskela@tanssipartner.fi
Nokia: Marjatta Rautalin 040 537 2244 marjatta.rautalin@pp.inet.fi

Päijät-Häme

Raila Nieminen 050 3539 299 hayaklause@hotmail.com
Mirja Lehtonen 050 5464 123 mirja-hannele@suomi24.fi
Leila Kuutti-Pelkonen 040 413 3492 leila.kuutti@gmail.com

Kymenlaakso

Anne Kantanen 05 280 4459 anne.kantanen@kouvola.com
Tuula Tolvanen 050 537 2967 tuula_tolvanen@hotmail.com

Keski-Suomi

Sirkku Hiljanen-Coutts 040 550 7305 sirkku.hiljanen-coutts@jkl.fi

Etelä-Savo

Anni-Sirkku Askola 040 828 4774 anni-sirkku.askola@hotmail.fi

Etelä-Karjala

Maritta Haverila 0400 907 260 marittahaverila@hotmail.com
Sakari Haverila 040 773 7037 sakarihaverila@hotmail.com
Sirkka Vento 050 342 6718

Pohjois-Savo

Elvira Koistinen 050 573 6631 elvira.koistinen@dnainternet.net
Liisa Perämaa 050 554 4868 liisaperamaa@hotmail.com

Pohjois-Karjala

Virpi Siivola 050 320 6146 virpi.siivola@saunalahti.fi
Viljo Soikkeli 040 567 5650 viljo.soikkeli@elisanet.fi

Ylä-Savo

Anneli Makkonen 040 720 2803 anneli.makkonen@suomi24.fi
Eeva Komulainen 040 779 4054 eve.kom@suomi24.fi
Päivi Ryhänen 044 280 4345 paivi.ryhanen@suomi24.fi

Kainuu

Erkki Kemppainen 044 206 3013 erkkikem@gmail.com
Liisa Paavola 040 730 1124 liisa.paavola@kamk.fi

Koillismaa

Erja Paakkari 040 5932 154 erja.paakkari@senioritanssijat.fi
Taimi Rontti 040 708 3841 taimi.rontti@gmail.com
Arto Veteläinen 040 745 7779 vetalainen.arto@gmail.com

Etelä-Pohjanmaa

Laura Hakojärvi 040 516 8080 laura.hakojarvi@netti.fi
Helena Söyrinki 050 521 1859 helena.soyrinki@seinajoki.fi
Liisa Harju 0400 442 636 liisa.harju27@gmail.com

Keski-Pohjanmaa

Riitta Koukkari 050 543 5367 riitta.koukkari@netti.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Tuula Hamara 040 830 1662 tuulah45@gmail.com
Paavo Juvani 040 740 5622 paavo.juvani@gmail.com

Itä-Lappi

Tuula Klocke 0400 875 342

Länsi-Lappi

Raimo Tolonen 040 571 6218 raimotol@pp.nic.fi